Hokejová extraliga možná bude bez Popradu

BRATISLAVA. Většina z deseti extraligových klubů splní 1. srpna pohledávky vůči hráčům a trenérům z minulé sezóny, aby dostala licenci i do příštího ročníku nejvyšší slovenské hokejové soutěže. Čtyři dny před limitem je nejvážnější situace v Popradě.

“Obávám se, že páteční termín nestihneme,” nervózně řekl ředitel HK Poprad Tibor Turan. Klub má stále vinu 160 tisíc eur.

Dvacátý druhý ročník Tipsport extraligy začne 12. září. Nebudou žádné výjimky

Podle šéfa řídící společnosti Pro-Hokej Vladimíra Paštinský letos nebudou na rozdíl od minulých sezón žádné výjimky. Uvolněné místo by pak nabídli vítězi I.ligy Bardějovu nebo by se hrálo s menším počtem týmů.

Před rokem měly kluby na vyrovnání dluhů čas do 22. srpna, nyní jim termín zkrátili o tři týdny. Tři kluby – Dukla Trenčín, MHC Martin a HK Poprad – loni na poprvé licenci nedostali. Podmínky splnili až v prodlouženém termínu.

“Tento rok jsme v mírně lepší situaci než před rokem. Do nového ročníku jdeme s čistým stolem a smelšími plány, “prohlásil sportovní manažer Dukly Jozef Daňo.Mužstvo se po potížích v minulé sezoně neprobojoval do play off, nyní se po posílení kádru chce vrátit znovu do boje o mistrovský titul.

“Vypadá to, že na začátku ročníku by nám mohly pomoci protěžovaní Tomáš Starosta, Richard Lintner a Branko Radivojevič, pokud si do té doby nenajdou nový klub v zahraničí.”

Splněné podmínky do konce týdne avizoval i generální manažer Martin Kalnická z MHC Martin. Košice a ti další

Jako jediný klub měl do pondělí vyrovnané pohledávky mistr HC Košice, který v příští sezoně vstupuje i do Ligy mistrů.

“Další týmy si nechávají čas na poslední chvíli,” řekl Paštinský. “Celkový stav v extraligových klubech je napjatý jakož i situace v celém slovenském sportu. Bude to opět jen provizorium.Chybí systémové kroky, aby do našeho sportu přiteklo více financí. Z roku na rok je to horší a nic se neděje. Obdivuji hokejových funkcionářů, že obrovským nasazením udržují kluby při životě. “

Kluby měly loni rozpočet v průměru okolo 600 tisíc eur. Vyrovnané závazky na udělení licence oznámili i generální manažer VLASTIMIL PLAVUCHA z Banské Bystrice a také jeho kolega Imre Valášek ze Žiliny.

“Děláme vše, abychom vinu do konce týdne vyrovnali,” naznačil potíže manažer Jaroslav Laifer z ŠHK 37 Piešťany. Budou hrát s junioři

Po minulé sezóně byl dramatický stav v Skalici.Nový generální manažer Tibor Martinčič ho označil za nejtěžší za posledních deset let, co pracuje v klubu.

“Devadesát devět procent závazků jsme již splnili, zbývá nám vyplatit ještě jednoho hráče – co bychom měli do pátku zvládnout,” odfoukl si skalický funkcionář. “Ale není nad čím jásat, stále je to jen látání děr.”

V české extralize se dosud nikdy nestalo, aby klub pro finanční těžkosti nedostal licenci.

No pomalu je již pravidlem, že po rozjetí soutěže hráči a trenéři dostávají výplaty nepravidelně nebo zpožděné i několik měsíců.Proto mnozí hokejisté extraligové úrovně odcházejí za lepšími podmínkami do zahraničí.

“Pokud se nám v limitu přece jen podaří splatit vinu a Poprad zůstane extraligový, pak nevylučuji, že soutěž odehrajeme s více junioři,” připustil Tibor Turan.

“Nemohu nutit hráčů – živitelů rodin, aby hráli za pět set či šest set eur. Podmínky v naší extralize stále více připomínají amatérský jako profesionální hokej. “