České tenistky v Bratislavě dominovaly, potěšila jen Čepelová

BRATISLAVA. Slovenské tenistky se vrátili do světové skupiny Poháru federace, ale mezi špičku zatím jen nakoukli. Češky je i ve čtvrtém vzájemném souboji jasně předstihli. Rozhodující třetí bod získali v nejkratším možném čase, když vyhráli všechny tři dvouhry.

Tým vedený kapitánem Petrem Paloma se probojoval potřetí za sebou do semifinále, kde se setká s Belgičankami, které vyřadili USA.

České tenistky hráli nátlakový, dynamický tenis a už v sobotu vyhráli oba zápasy bez ztráty setu. Výborně hrála Petra Kvitová, která si z Australian Open přinesla formu hráčky hodné top ten. Úžasná forma Kvitové

“Češky potvrdily pozici favoritek. Hráli výborně. Peťa má úžasnou formu. Je jen otázkou času, kdy se probojuje do elitní desítky.Hrála moderní celodvorcovou tenis, k ničemu nás nepustila, “řekla naše zápasová jednotka Hantuchová.

Slovenská kapitána Matěje Liptáka mrzelo výsledek i kvůli divákům, kteří o víkendu vyprodali Sibamac arénu. “Hráli výborně. Obrovský rozdíl byl zejména na podání a returnu, tam Češky dominovaly. “

Slovenská zápasová jednotka prohrála podobně jako před čtyřmi lety se Slovenkami obě dvouhry. Tentokrát však nezískala ani set. Na Hantuchova bylo oba dny vidět, že jí chybí zápasová praxe.

V této sezoně pauzovala se zraněným svalem nad achilovky a prohrála všechny čtyři zápasy, do kterých nastoupila. Hantuchová nestíhala

Hantuchová české v rychlých výměnách nestíhala a nedokázala účinně měnit rytmus.Pozitivem její hry bylo snad jen podání, se kterým se dokázala držet v prvních setech obou zápasů. Na otázku, zda by sama našla dobré stránky její hry, odpověděla sebekriticky. “Nechci se hodnotit, ale jsem perfekcionistka a vždy najdu chyby i při dobrých výkonech. O víkendu to nebylo dobré, musím na své hře zapracovat. “

Náladu fanouškům se nepodařilo zvednout ani Dominice Cibulkové, která sice bojovala, ale na Kvitovou to bylo málo. “Zápas jsem si prohrála na začátku. První set jsem rychle prohrávala 0: 4 a dostala jsem ze soupeřky respekt. Pak jsem měla pár šancí v druhém setu, ale ty jsem pokazila. Mrzí mě to, ale Peťa byla lepší, “zhodnotila.Pozitivem jen Čepelová

Jediným víkendovým pozitivem byl výkon mladé Jany Cepelova, kterou slovenský kapitán nasadil do druhé nedělní dvouhry za rozhodnutého stavu.

Sedmnáctiletá Košičanka v zápase s Lucie Safarova nezklamala. Zkušenější soupeřky se nezalekla a dokázala se jí vyrovnat.

První set sice prohrála, ale ve druhém dokázala otočit nepříznivý stav v tie-break.

Šafářová nakonec zápas skrečovala pro zranění stehenního svalu a Slovenka si připsala výhru nad hráčkou elitní třicítky.

“Janka hrála výborně, skvěle se pohybuje. Jsem rád, že máme takovou hráčku do dalších let, “pochválil Cepelova kapitán Lipták. Přidal se k němu i jeho český kolega Petr Pála.

“Velmi mile mě překvapila.Potrápila Lucku, která nechtěla riskovat dlouhodobější zranění. Škoda pro Janu, že vyhrála jen takto, ale jsem si jistý, že ve Fed Cupu vyhraje ještě hodně zápasů. “

Čepelová přidala i druhý úspěch, když zvítězila spolu s Magdalenou Rybarikova ve čtyřhře nad favorizovaným duem Barbora Záhlavová Strýcová, Květa Peschkeová ve třech setech.

“Dvě výhry jsem vůbec nečekala. Je to skvělé, jsem spokojená se svým výkonem. S Lucií bych si zahrála i třetí set, byla jsem připravená,” dodala mladá slovenská reprezentantka.Výsledky

Sobota: Hantuchová – Šafářová 5: 7, 1: 6, Cibulková – Kvitová 2: 6, 3: 6

Neděle: Hantuchová – Kvitová 4: 6, 2: 6 , Čepelová – Šafářová 4: 6, 7: 6 (5) – skreč, Čepelová, Rybáriková – Záhlavová Strýcová, Peschkeová 6: 1, 4: 6, 7: 6 (4) Češkám se rýsuje na baráž domácí prostředí

Slovenské tenistky budou po prohře 2: 3 s Slovenkami ve víkendovém bratislavském derby ve čtvrtfinálovém 1. kole světové skupiny Poháru federace 2011 reprezentačních družstev žen hrát 16. – 17. dubna v “Zatmívání” fázi o elitní osmičku ročníku 2012, jubilejního 50 ., této soutěže pod hlavičkou Mezinárodní tenisové federace (ITF).Velmi pravděpodobně znovu budou mít výhodu domácího prostředí, matematicky je šance přesně 87,5%.

Los play off se uskuteční ve středu 9. února v 11:00 SEČ v Londýně. Tým pod vedením kapitána Matěje Liptáka už zná všech sedmi dalších účastníků – jsou jimi USA, Španělsko, Austrálie, Francie, Ukrajina, Srbsko a Německo. Pravda, první tři zmíněné země by podle nynějšího fedcupového žebříčku ITF byly rovněž jako SR nasazené.Situaci však ještě mohou – v první řadě na úkor Austrálie – ovlivnit případné takové změny v žebříčku začátkem příštího týdne, jaké by vedly k jinému rozdělení osmičky účastníků na dvě poloviny, tedy například i k možnému sesuvu Slovenek mezi nenasazenou družstva.

Momentálně však platí, že okruh potenciálních soupeřek Hantuchova, Cibulkové a spol. tvoří Francie, Ukrajina, Srbsko a Německo. Slovenky by na základě pravidla o vzájemnosti určitě hráli doma proti Francii, Srbka a Němka. Při duelu s Ukrajinka by o hostitelském právě rozhodl dodatečný los.Navíc výhoda domácího prostředí by se týkala i souboje Slovenek s Australanka: ty rozšíří okruh možných soupeřů, pokud nakonec klesnou mezi nenasazenou země (zatím jsou poslední nad čárou).

Účastníci play off o světovou skupinu Poháru federace 2012 tenisových reprezentačních družstev žen (sestupně podle nynějšího postavení v žebříčku zemí podle Mezinárodní tenisové federace – ITF, hraje se 16. – 17. dubna 2011):